Samsung
MNA114MS1CCXZA
Samsung - 114” Class MICRO LED Smart TV (2024)
114"
4K LED
120Hz
- MICRO LED Technology Mind blowing details in everything you watch. Experience vast contrast and incredible detail. Using tiny LEDs that are substantially smaller than conventional LEDs, the display is powered without backlighting or color filters just purely sophisticated design.
- Monolith Design Make a bold statement with the monumental yet minimal design built to immerse you. The majestic MICRO LED was created to captivate. Slim, bezel less and engineered to fit perfectly against the wall, it enhances your space without distraction.
- Arena Sound With sound this powerful, you might wonder where all the speakers are hidden. Experience magnificent 3D Arena Sound that moves above and all around you from nearly invisible speakers in the display to transport you to the center of the action.
- Multi View Keep up with it all all on one convenient screen, all in real time with 4Vue. For work, sports, news, entertainment, communication and life in general, enjoy as many as four different sources of your content side by side on your MICRO LED display.
- MICRO Contrast Binge with breathtaking results. Get lost in brilliant whites and inky blacks. And do it all thanks to the individually controlled pixels that give you our most intense contrast imaginable.
- MICRO Color See each shade across the spectrum come to life for color worth obsessing over. From a field full of flowers to a tropical sunset, see colors flourish in its purest form with MICRO Color. With no color filter needed, delight in details based in reality.
- MICRO HDR Whether the scene calls for ice caves or desert sand, ultra realistic texture and dimension enriches every picture through nearly infinite gradations, so you’ll feel like you’re there.
- MICRO AI Processor Catch every detail with breathtaking brightness and astonishing contrast powered by precision controlled Micro LEDs.
- Infinity Screen Experience virtually no boundaries between your content, the screen and the wall behind it. To say the Infinity Screen blends into your décor would be an understatement. This is the very definition of immersive.
- Dolby Atmos and Object Tracking Sound Pro Don't just hear the action feel it with our best TV audio and built in Dolby Atmos sound. Dramatic 3D audio fills the room as AI Sound tracks the action on screen with pinpoint accuracy.
The world's tiniest self-lit RGB LEDs crafted by Samsung's exclusive innovative diode technology.
| Display Type | LED |
|---|---|
| Backlight | Full Array Local Dimming |
| Screen Size | 114" class |
| Resolution | 4K (4K (2160p)) |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| HDR Formats | HDR 10+ |
| Smart TV | No |
| Surround Formats | Dolby Atmos, Surround Sound |
| HDMI Inputs | 8 |
| USB Ports | 2 |
| VESA Mount | 1000mm x 800mm |
| Dimensions (with stand) | W: 99.5" |
| Dimensions (without stand) | W: 99.5" × H: 56.5" × D: 1" |
| Weight (without stand) | 174.2 lbs |
| Model Year | 2024 |
| UPC | 887276794068 |
| Best Buy SKU | 6595690 |