Samsung
QN32LS03CBFXZA
Samsung - 32” Class The Frame QLED Full HD Smart Tizen TV (2023)
32"
1080p LED
- Art Mode Enjoy your personal art exhibit when you’re not watching TV. Just switch on Art Mode.¹
- Anti-Reflection with Matte Display Enjoy more screen visibility with virtually no light reflection, night or day
- Slim-Fit Wall Mount Included Hang The Frame flush against the wall to look like an actual picture frame²
- QLED HD TV with 100% Color Volume Max out your experience with 100% Color Volume.³
- Customizable Bezel* and Modern Frame Design Complement your style with the Customizable Bezel for The Frame⁴
- HDR Take in an impressive spectrum of colors and fine details, even in the darkest scenes.
- Art Store Bring artwork from world-famous galleries and museums into your living room.⁵
- Samsung Collection Exhibit your own photography, family portraits and other memories. Simply upload and enjoy.
- Motion Sensor* Set up your art to display when you’re in the room, and turn off when you’re not.⁶
- Smart TV Powered by Tizen Stream your heart out and enjoy all you love with Smart TV Powered by Tizen.
- ¹ Art store fees apply for subscription service.
- ² A small gap between the wall and TV may occur if wall is not 100% flat or is constructed off-angle to the floor or if installed incorrectly.
- ³100% color volume measured to DCI?P3 standard, certified by VDE
- ⁴ Bezels sold separately. Beveled style is only available for 65" and 55"
- ⁵ Fees apply to subscription service
- ⁶ Motion Sensor operates only in Art Mode. Performance may vary depending on the lighting condition.
Artwork, shows, movies and memories—display what you love on The Frame, the picture frame-like TV. See everything on the QLED FHD TV at 100% Color Volume with Quantum Dot that saturates your screen with a billion colors. Switch on Art Mode and transform your TV into your own personal art exhibit.
| Display Type | LED |
|---|---|
| Backlight | Edge Lit |
| Screen Size | 32" class (31.5" actual) |
| Resolution | 1080p (Full HD (1080p)) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| HDR Formats | HDR 10+ |
| Smart TV | Yes — Tizen |
| Voice Assistant | Amazon Alexa |
| HDMI Inputs | 2 |
| HDMI ARC | ARC |
| USB Ports | 2 |
| VESA Mount | 100mm x 100mm |
| Dimensions (with stand) | W: 28.6" × H: 17.8" × D: 5.6" |
| Dimensions (without stand) | W: 28.6" × H: 16.8" × D: 1" |
| Weight (with stand) | 11.5 lbs |
| Weight (without stand) | 11.3 lbs |
| Model Year | 2023 |
| UPC | 887276737799 |
| Best Buy SKU | 6537890 |