Samsung
QN55LS03DAFXZA
Samsung - 55” Class LS03D The Frame Series QLED 4K with Anti-Reflection and Slim Fit Wall Mount Included (2024)
55"
4K LED
120Hz
- Art Mode Transform your QLED 4K TV into your own art exhibit with modern art, classic art pieces or your own personal photos when you’re not watching your favorite shows.
- Anti Reflection with Matte Display Enjoy more visibility of your QLED 4K TV with 100% Color Volume with virtually no light reflection, night or day. The premium Matte Display Film limits light distraction by reducing glare from all your shows, contents, and works of art.¹
- Customizable Frame Match your TV to your own style with colorful bezel options. The magnetic bezel is easy to snap on, making design updates a breeze whatever your aesthetic, mood, or occasion.²
- Slim Fit Wall Mount Included Hang The Frame flush against the wall like a real art piece. Less gap between your TV and wall means you get a sleeker look.³
- Pantone Validated Enjoy color validated by industry leading experts at Pantone, so that images on the screen look as incredible as they do in real life. Every hue, tint and skin tone offers a more accurate and beautiful picture.
- Samsung Art Store Streams The Frame now comes with Streams a complimentary set of regularly curated artworks sampled from the Samsung Art Store.⁴
- Samsung Art Store Get unlimited access to new and classic artworks from world famous galleries and museums with a subscription to the Art Store. Art Store gives you access to 2,500 + pieces of art from every genre, all PANTONE validated just like the rest of your TV.⁵
- Motion Sensor + Brightness Sensor Your art instantly turns on with movement in the room and adjusts the brightness of the TV to help maximize energy efficiency.
- Quantum Processor 4K Powers your TV’s 4K HDR picture and sound for sharp details, clear resolution and vivid color and contrast.
- Samsung Tizen OS + SmartThings Stream your favorite shows. Follow recipes. Play games. Work out with a trainer. Do all you enjoy with Smart TV Powered by Tizen. In just a few clicks, get instant access to your must have apps and endless content from the streaming services you love. And with Voice Assistants built into your TV, it’s easy to get to it all with just the sound of your voice.⁶
- TV Speakers and Soundbar in Sync Only Samsung gives you the power to unlock incredible when you pair your TV with a soundbar. With Q-Symphony, your TV speakers paired with Q-Series and S-Series soundbar operate as one. Together, they can optimize all the channels to bring you our most powerful sound experience.⁷
This lifestyle TV helps you curate your own gallery with works of art or personal photos. It’s customizable and showcases expert validated color and 4K resolution.
| Display Type | LED |
|---|---|
| Backlight | Edge Lit |
| Screen Size | 55" class (54.6" actual) |
| Resolution | 4K (4K (2160p)) |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| HDR Formats | HDR 10+ |
| Smart TV | Yes — Tizen |
| Voice Assistant | Amazon Alexa |
| Surround Formats | Dolby Atmos |
| HDMI Inputs | 4 |
| HDMI ARC | ARC |
| USB Ports | 2 |
| VESA Mount | 200mm x 200mm |
| Dimensions (with stand) | W: 48.7" × H: 29.3" × D: 9" |
| Dimensions (without stand) | W: 48.7" × H: 27.9" × D: 1" |
| Weight (with stand) | 38.1 lbs |
| Weight (without stand) | 37.3 lbs |
| Model Year | 2024 |
| UPC | 887276822587 |
| Best Buy SKU | 6576585 |