Samsung
QN55Q80DAFXZA
Samsung - 55” Class Q80D Series QLED 4K Smart Tizen TV (2024)
55"
4K LED
120Hz
- Direct Full Array See incredible contrast even in sunlit rooms. Get caught up in the details as you experience precision controlled contrast with deep blacks and bright whites.
- 100% Color Volume with Quantum Dot Take in breathtaking color that stays true at any level of brightness. Marvel at over a billion beautiful shades on your TV.¹
- Quantum HDR+ A wide range of contrast and brightness thanks to Quantum HDR+ which brings you rich color and striking details.
- Motion Xcelerator Turbo Experience smooth action with exceptional motion enhancements for a seamless picture.²
- Real Depth Enhancer Experience depth and dimension on screen just like you do in real life. For all content, Real Depth Enhancer mirrors how the human eye processes depth by increasing foreground contrast.
- Dolby Atmos and Object Tracking Sound Lite Keep your ears on the action with built in Dolby Atmos. You’ll hear 3D surround sound that follows the movement on screen using our incredible virtual top channel audio.
- 4K AI Upscaling Content instantly transformed to incredibly sharp up to 4K resolution. Whether you’re streaming an HD movie, watching live sports, or looking back at home videos, experience it all transformed into sharp 4K resolution.³
- NQ4 AI Gen2 Processor The power behind the 4K picture that actively improves the quality. Utilizing 20 specialized networks the AI powered processor drives the intuitive Smart TV Hub, Dolby Atmos sound, and expertly upscaled 4K resolution. *
- HDR Brightness Optimizer Dark scenes become detailed so that everything is more visible. The tone of the image adjusts in real time so you can see the screen in any lighting. Plus with improved brightness, you get a rich picture with more to see.
- Samsung Tizen OS Stream your favorite shows. Play games. Work out with a trainer. Do all you enjoy with Smart TV Powered by Tizen. Discover your must have apps and streaming services all just a few clicks away. ⁴
- TV Speakers and Soundbar in Sync Only Samsung gives you the power to unlock incredible when you pair your TV with a soundbar. With Q-Symphony, your TV speakers paired with Q-Series and S-Series soundbar operate as one. Together, they can optimize all the channels to bring you our most powerful sound experience. ⁵
This advanced TV features super precise LEDs that elevate color and contrast. Dive even deeper into your content with dimensional scenes and seamless action.
| Display Type | LED |
|---|---|
| Backlight | Full Array Local Dimming |
| Screen Size | 55" class (54.6" actual) |
| Resolution | 4K (4K (2160p)) |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| HDR Formats | HDR 10+ |
| Smart TV | Yes — Tizen |
| Voice Assistant | Amazon Alexa |
| Surround Formats | Dolby Audio, Surround Sound |
| HDMI Inputs | 4 |
| HDMI ARC | eARC |
| USB Ports | 2 |
| VESA Mount | 200mm x 200mm |
| Dimensions (with stand) | W: 48.3" × H: 30.2" × D: 10" |
| Dimensions (without stand) | W: 48.3" × H: 27.8" × D: 1.9" |
| Weight (with stand) | 43.7 lbs |
| Weight (without stand) | 37.8 lbs |
| Model Year | 2024 |
| UPC | 887276827537 |
| Best Buy SKU | 6576599 |