Samsung
QN85LST7CAFXZA
Samsung - 85” Class LST7C The Terrace Partial Sun Neo QLED 4K (2024)
85"
4K LED
120Hz
- Optimized 4K Picture for Shaded Outdoor Space A high quality 4K Samsung Neo QLED picture engineered to look incredibly vivid and bright, especially in daylight.¹
- Ultra Bright Picture Quality The Terrace brings brightness to whatever you’re binge watching and rich color to all your content with Neo QLED 4K technology.²
- IP56 Rated for Durability Have peace of mind even outside. The Terrace is uniquely designed to be durable, earning an IP56 rating an international system that measures outdoor electronics protection against dust and water.
- Smart TV with Multiple Voice Assistants Just speak up your favorite Voice Assistant is built in to your Samsung outdoor TV for easy access outside. Simply use your voice to find your shows, turn up the volume and take control of your connected devices making patio entertaining that much easier.
- Anti Reflection with Wide Viewing Angle Whatever you do, you’ll get a great view. The Terrace has anti reflection tech to limit light distraction and reduce glare. See your TV's clarity and contrast even when you’re out and about in your favorite shaded outdoor space.
- Wi Fi and Bluetooth Connection Lagging and loading is so last year. Don’t miss a minute with seamless Wi Fi and Bluetooth connection from your Smart TV.
- SmartThings Take control of your connected devices with SmartThings on your screen.³
- Neural Quantum Processor 4K Sit back and be mesmerized as your content is transformed to 4K ⁴
- Neo Quantum HDR+ So surreal you’ll want to touch and feel this screen.
- Motion Xcelerator Whether it’s big action or slow suspense, you’ll see every colorful twist and turn in its full glory with vivid color and depth in every detail.
- ¹ The Terrace is designed for placement and use in outdoor shaded environments. The TV can be partially exposed to ambient or non direct sunlight, but direct sunlight should be avoided.
- ² Nit level capability may decrease in certain high temperature and sunlight conditions.
- ³ SmartThings compatible devices only. SmartThings app download may be required.
- ⁴ Utilizes AI Based formulas
Patio season shines brighter with The Terrace 85" Partial Sun, optimized for entertaining in your favorite shaded or partiall y s haded outdoor space. With our highest IP rating for durability** and protection against water and dust, it makes it seamless to watch from the best seat outside of the house.
| Display Type | LED |
|---|---|
| Backlight | Full Array Local Dimming |
| Screen Size | 85" class |
| Resolution | 4K (4K (2160p)) |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| HDR Formats | HDR 10+ |
| Smart TV | Yes — Tizen |
| Voice Assistant | Amazon Alexa |
| Surround Formats | Surround Sound |
| HDMI Inputs | 3 |
| HDMI ARC | ARC |
| USB Ports | 1 |
| VESA Mount | 600mm x 400mm |
| Dimensions (with stand) | W: 75.3" |
| Dimensions (without stand) | W: 75.3" × H: 43.3" × D: 2.7" |
| Weight (without stand) | 129 lbs |
| Model Year | 2024 |
| UPC | 887276757155 |
| Best Buy SKU | 6574095 |