Samsung
QN98Q7FAAFXZA
Samsung - 98” Class Q7F Series QLED 4K UHD SamsungVision AI Smart Tizen TV (2025)
98"
4K LED
120Hz
- Supersize Picture Enhancer Bigger screens mean bigger pixels. With groundbreaking enhancements exclusively on our largest screens, get improved clarity with AI-upscaling, noise reduction, sharpness booster and intelligent black-level improvement techniques that work together to minimize pixilation and blur. Watch your favorite shows and movies just like you want them — huge in size, big in detail.¹
- Q4 AI Processor Enjoy your content in stunning 4K quality, even if the original source is of lower resolution. Plus, get the most out of what you are watching with AI-optimized color-boosted picture and audio quality, enhanced according to the type of content². Whether you're cheering for your favorite team or watching a classic from your film collection, take your entertainment to the next level.
- 100% Color Volume with Quantum Dot Appreciate every beautiful shade of color with remarkable precision and vibrancy. With nano-sized Quantum Dots, you can see 100% Color Volume in everything you watch, no matter how bright or dark the scene is. Admire billions of shades at any brightness level and be captivated by rich, colorful scenery.³
- Samsung Knox Security Your TV experiences are secured. Samsung Knox Security protects you from harmful attacks by automatically blocking unauthorized apps and phishing websites. It also safeguards your IoT devices connected to your TV, plus your sensitive information, including your PIN codes and passwords. With regular updates, your TV is always kept safe.⁴
- Endless Free Content Watch 2,700+ free channels, including over 400 premium Samsung TV Plus channels and on free streaming apps with just an internet connection. With Samsung TV Plus, get live national and local news, sports, movies, music, kids' shows, K-Content and reality TV - all for free.
- Plus, enjoy thousands of free movies and shows on demand. With content frequently added, there’s always something new to explore. Plus, discover a diverse lineup of channels from free streaming TV services like Pluto TV and Freevee. There’s content for every occasion or mood.⁵
- Motion Xcelerator Turbo Play your favorite video games and enjoy sports with fast motion clarity and minimal lag or blur. You'll get consistently crisp visuals and ultrasmooth performance at top speeds, so your picture stays clear throughout all the action. With dynamic refresh technology it provides incredible performance for your favorite games.
- Quantum HDR Reveal hidden details with deep blacks and vibrant brights, and uncover the full intensity in every scene. The dynamic tone mapping of HDR10+ makes the contrast pop, giving you vibrant imagery and ensuring all the critical details stand out.
- Free Sync Premium Built on AMD FreeSync™ core technology to reduce stutter and screen tearing, FreeSync Premium provides a true HDR gaming experience. It produces exceptional high dynamic range visuals while maintaining low latency for effortlessly smooth gameplay.⁶
- 4K Upscaling Get up to 4K resolution on all the content you love to watch. See amazing details come to life in every scene of shows or that classic film you love. Even if your content's source quality is lower-resolution, our powerful processing upgrades to near 4K to unlock never-before seen elements in whatever you're watching.
- Object Tracking Sound Lite Feel like you're in the middle of the action with sound that follows objects on screen. Featuring a virtual top channel, every sound is placed in space and moves with the action, enhancing your sense of immersion. Whether it's a car chase, an intense shootout, or a romantic dinner conversation, you’ll feel like you're right in the middle of it all.
Discover a new level of visual and auditory brilliance with our next-level smart TV featuring an extra-large screen that's engineered to stay sharp and clear. Powered by Pantone-certified color accuracy, witness over one billion authentic hues burst forth in beautiful detail. Quantum HDR takes things further, elevating contrast for lifelike imagery. Add to that our advanced 3D audio system syncing flawlessly with on-screen motion, all intelligently powered by Samsung Vision AI. And rest assured, Knox keeps your private info safe and secure.
| Display Type | LED |
|---|---|
| Backlight | Edge Lit |
| Screen Size | 98" class |
| Resolution | 4K (4K (2160p)) |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| HDR Formats | HDR 10+ |
| Smart TV | Yes — Tizen |
| Voice Assistant | Amazon Alexa |
| HDMI Inputs | 3 |
| HDMI ARC | eARC |
| USB Ports | 2 |
| VESA Mount | 600mm x 400mm |
| Dimensions (with stand) | W: 85.9" × H: 52.1" × D: 15.8" |
| Dimensions (without stand) | W: 85.9" × H: 49" × D: 2.5" |
| Weight (with stand) | 118.6 lbs |
| Weight (without stand) | 115.1 lbs |
| Model Year | 2025 |
| UPC | 198957219252 |
| Best Buy SKU | 6644821 |