Samsung
UN40N5200AFXZA
Samsung - 40" Class 5 Series LED Full HD Smart Tizen TV (2019)
40"
1080p LED
| Display Type | LED |
|---|---|
| Backlight | Edge Lit |
| Screen Size | 40" class (39.5" actual) |
| Resolution | 1080p (Full HD (1080p)) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Smart TV | Yes — Tizen |
| Voice Assistant | No |
| Surround Formats | Dolby Digital Plus |
| HDMI Inputs | 2 |
| HDMI ARC | ARC |
| USB Ports | 1 |
| VESA Mount | 200mm x 200mm |
| Dimensions (with stand) | W: 36.3" × H: 21.8" × D: 6.7" |
| Dimensions (without stand) | W: 36.3" × H: 20.9" × D: 2.9" |
| Weight (with stand) | 15.9 lbs |
| Weight (without stand) | 15.4 lbs |
| Model Year | 2019 |
| UPC | 887276369303 |
| Best Buy SKU | 6360291 |