Samsung
UN43DU7200FXZA
Samsung - 43” Class DU7200 Series Crystal UHD 4K Smart Tizen TV (2024)
43"
4K LED
| Display Type | LED |
|---|---|
| Backlight | Direct Lit |
| Screen Size | 43" class (42.5" actual) |
| Resolution | 4K (4K (2160p)) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| HDR Formats | HDR 10+ |
| Smart TV | Yes — Tizen |
| Voice Assistant | No |
| Surround Formats | Not Applicable |
| HDMI Inputs | 3 |
| HDMI ARC | eARC |
| USB Ports | 1 |
| VESA Mount | 200mm x 200mm |
| Dimensions (with stand) | W: 38.1" × H: 24" × D: 7.5" |
| Dimensions (without stand) | W: 38.1" × H: 22.1" × D: 2.4" |
| Weight (with stand) | 15.7 lbs |
| Weight (without stand) | 15 lbs |
| Model Year | 2024 |
| UPC | 887276830759 |
| Best Buy SKU | 6576342 |