Samsung
UN98DU8900FXZA
Samsung - 98” Class DU8900F Series Crystal UHD 4K Smart Tizen TV (2025)
98"
4K LED
120Hz
- Supersize Picture Enhancer Bigger screens mean bigger pixels. With groundbreaking enhancements exclusively on our largest screens, get improved clarity with AI-upscaling, noise reduction, sharpness booster and intelligent black-level improvement techniques that work together to minimize pixilation and blur. Watch your favorite shows and movies just like you want them — huge in size, big in detail.¹
- PurColor Enjoy your favorite shows and movies with vibrant colors that look like real life. Get a huge spectrum of hues—from the deep blues of the ocean to the vibrant greens of a forest—for lifelike picture quality that enhances every scene.
- 4K Upscaling Get up to 4K resolution on all the content you love to watch. See amazing details come to life in every scene of shows or that classic film you love. Even if your content's source quality is lower resolution, our powerful processing upgrades to near 4K to unlock never before- seen elements in whatever you're watching.
- Motion Xcelerator Turbo Play your favorite video games and enjoy sports with fast motion clarity and minimal lag or blur. You'll get consistently crisp visuals and ultra-smooth performance at top speeds, so your picture stays clear throughout all the action. With dynamic refresh technology it provides incredible performance for your favorite games.
- Mega Contrast Automatically adjusts the brightness and contrast and provides dramatic picture quality by improving the difference between light and dark areas on the screen. Enjoy stunning picture quality and catch every detail, regardless of how dark or bright the scene is.
- HDR Get expanded contrast between the lightest and darkest parts of a scene, so you can enjoy a wide spectrum of colors, enhanced detail and depth. See your content with added realism — from the reflective highlights in a dark, moody alleyway to the deep shadows cast on a bright and sunny afternoon. In HDR10+ content, each scene is dynamically tone mapped for optimal contrast and enhanced HDR performance.
- Q-Symphony Unlock more robust, nuanced sound when your Samsung TV and soundbar speakers work together as one. Most soundbars mute the TV speakers when activated. Why choose between your TV and soundbar to play sound, when you can have them both work together? Enjoy optimized surround sound, hear clear dialogue, and dive into a cinematic sound experience.²
- Crystal Processor 4K Immerse yourself in colorful, lifelike entertainment and catch every shade of color as it was meant to be seen in dazzling 4K resolution. Plus, enhance the clarity of your content with powerful 4K upscaling, ensuring that everything you watch—movies, TV shows, games and sports—looks sharp and clear, bringing every detail to life.
- Object Tracking Sound Lite Feel like you're in the middle of the action with sound that follows objects on screen. Featuring a virtual top channel, every sound is placed in space and moves with the action, enhancing your sense of immersion. Whether it's a car chase, an intense shootout, or a romantic dinner conversation, you’ll feel like you're right in the middle of it all.
- Gaming Hub A central hub that brings together your favorite games from your consoles, cloud services and gaming apps, all in one place. It offers personalized recommendations so you can easily find what to play next.³
Upgrade your home theater experience with a big, striking 4K picture engineered specifically for sharpness & clarity on a mammoth screen. Take advantage of more than 2700 free channels on Samsung TV Plus and enjoy peace of mind as our proprietary triple-layer security protects your personal data. Add ultra-smooth action and improved contrast to the mix for a truly impressive view.
| Display Type | LED |
|---|---|
| Backlight | Direct Lit |
| Screen Size | 98" class (97.5" actual) |
| Resolution | 4K (4K (2160p)) |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| HDR Formats | HDR 10+ |
| Smart TV | Yes — Tizen |
| Voice Assistant | Bixby |
| HDMI Inputs | 3 |
| HDMI ARC | eARC |
| USB Ports | 2 |
| VESA Mount | 600mm x 400mm |
| Dimensions (with stand) | W: 85.9" × H: 52.1" × D: 15.8" |
| Dimensions (without stand) | W: 85.9" × H: 49" × D: 2.5" |
| Weight (with stand) | 117.7 lbs |
| Weight (without stand) | 114.2 lbs |
| Model Year | 2025 |
| UPC | 198957238284 |
| Best Buy SKU | 6644820 |