TCL
32Q3K
TCL - 32" Class Q3K Series 1080P FHD QLED Smart TV with Google TV (2025)
32"
1080p LED
- 1080P FHD Resolution Experience your favorite movies and TV shows in stunning 1080P high-definition picture quality for enhanced clarity and detail.
- QLED – Quantum Dot Technology Rich, vibrant colors bringing images to life.
- Direct LED Backlight Enjoy better brightness uniformity and picture performance when compared to edge-lit TVs
- HVA Panel HVA Panel technology leads the industry, using nano-level bionic technology to add polyimide to the liquid crystal molecules to form a butterfly-wing-shaped microstructure, precisely controlling the light passing through the liquid crystal layer and greatly improving the screen contrast.
- Bluetooth Personal Audio Pair your favorite Bluetooth headphones to the TV for a private listening experience.
- FullView Metal Bezel-Less Design Elegant edge-to-edge glass design, sleek back panel.
- Google TV Smart OS The entertainment you love. Google TV brings your favorite movies, shows, and live shows together.
- 2 HDMI Inputs (one with ARC) Two HDMI inputs for connections to gaming consoles, set-top boxes, AV receiver and more.
- Chromecast Built-In Works with the streaming apps you know and love. Enjoy TV shows, movies, videos, songs, games, sports and more from thousands of apps.
- Dual-Band Wi-Fi Flexible Wi-Fi performance for your high-speed internet connection
TCL Q3K Series TVs now feature QLED technology that provides rich, vibrant colors that, combined with the HVA panel and Direct LED Backlight, makes a stunning picture in any living room. Powered by Google TV, Q3K Class TVs offer a simple and smart way to endless entertainment. Choose from 700,000+ movies and shows from across your favorite apps, intelligently organized just for you. Tune into live shows, curate watchlists, and get recommendations based on what you have watched and what interests you.
| Display Type | LED |
|---|---|
| Backlight | Direct Lit |
| Screen Size | 32" class (31.5" actual) |
| Resolution | 1080p (Full HD (1080p)) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| HDR Formats | HDR 10 |
| Smart TV | Yes — Google TV |
| Voice Assistant | Not Applicable |
| Surround Formats | Dolby Digital Plus |
| HDMI Inputs | 2 |
| HDMI ARC | eARC |
| USB Ports | 1 |
| VESA Mount | 100mm x 100mm |
| Dimensions (with stand) | W: 28.2" × H: 18.3" × D: 7.1" |
| Dimensions (without stand) | W: 28.2" × H: 16.6" × D: 3" |
| Weight (with stand) | 7 lbs |
| Weight (without stand) | 6.9 lbs |
| Model Year | 2025 |
| UPC | 846042043809 |
| Best Buy SKU | 6625838 |