TCL
40Q35F
TCL - 40" Class Q35F Series 1080P FHD QLED Smart TV with Fire TV (2025)
40"
1080p LED
- 1080P Full HD Resolution Experience 1080p Full HD resolution.
- QLED – Quantum Dot Technology Rich, vibrant colors bringing images to life.
- Direct LED Backlight Enjoy better brightness uniformity and picture performance when compared to edge-lit TVs.
- Motion Rate 120 Crisp detail in every fast-paced moment.
- Dolby Audio Advanced audio processing in movies, TV shows, and video games.
- Bluetooth Personal Audio Pair your favorite Bluetooth headphones to the TV for a private listening experience.
- FullView Metal Bezel-less Design Elegant edge-to-edge glass design for a modern design that blends seamlessly into any home.
- 2 HDMI Inputs including one with ARC Two for the connection to gaming consoles, set-top boxes, AV receiver, and more.
- Wi-Fi 5 Fast Wi-Fi performance for your high-speed internet connection.
- Fire TV Smart OS with Voice Remote The entertainment you love. Fire TV brings your favorite movies, shows, and live shows together.
- Apple AirPlay 2 Share videos, photos, music, and more from Apple devices to your smart TV.
- Works with Amazon Alexa Use your voice to control your TV Amazon Alexa.
- USB Input View your photos and play back your audio or video files.
TCL Q35F Class Smart TV delivers stunning 1080p Full HD clarity in a sleek edge-to-edge FullView bezel-less metal design that blends effortlessly into any space. Powered by QLED Quantum Dot technology, every scene bursts with enhanced contrast, vibrant color, and incredible detail, while the Direct LED Backlight ensures consistent brightness across the entire screen. Dive into endless entertainment with over 700,000 movies and shows, all intelligently organized from your favorite apps. Create watchlists, catch live TV, and get personalized recommendations tailored to your taste. With the TCL Q35F, you’re not just getting a Smart TV—you’re making a Smart Choice.
| Display Type | LED |
|---|---|
| Backlight | Direct Lit |
| Screen Size | 40" class (39.5" actual) |
| Resolution | 1080p (Full HD (1080p)) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Smart TV | Yes — Fire TV |
| Voice Assistant | Amazon Alexa |
| HDMI Inputs | 2 |
| HDMI ARC | ARC |
| USB Ports | 1 |
| VESA Mount | 100mm x 100mm |
| Dimensions (with stand) | W: 35.1" × H: 22" × D: 7.2" |
| Dimensions (without stand) | W: 35.1" × H: 20" × D: 3" |
| Weight (with stand) | 10.2 lbs |
| Weight (without stand) | 10.1 lbs |
| Model Year | 2025 |
| UPC | 846042048705 |
| Best Buy SKU | 6645359 |