TCL
58S5F
TCL - 58" Class S5 Series 4K UHD HDR LED Smart Fire TV (2025)
58"
4K LED
Dolby Vision
- 4K UltraHD Resolution Experience incredible detail with 4X the resolution of 1080p Full HDTVs.
- High Brightness LED Backlight Enjoy a brilliant picture in any room.
- Motion Rate 240 with MEMC Frame Insertion Combines multiple motion enhancement technologies for best-in-class motion clarity.
- Game Accelerator 120 With up to fast 120 Hz VRR, enjoy more responsive gameplay without lag, designed to keep you at the top of any leaderboard.
- Auto Game Mode (ALLM) Automatically enables game mode for the lowest possible input lag and latency for an unmatched gaming performance.
- HDR PRO+ with Dolby Vision, HDR10+, HDR10, & HLG Enjoy enhanced contrast, accurate colors and fine details utilizing all the most advanced HDR formats.
- Dolby Atmos Audio Advanced spatial audio processing found in movies, TV shows, and video games.
- Enhanced Dialogue Mode Audio Setting for better clarity and intelligibility in movies, TV shows, and video games.
- DTS Virtual:X Advanced audio post-processing for your everyday content offering an immersive 3D sound, all from just your TV speakers.
- Bluetooth Personal Audio Pair your favorite Bluetooth headphones to the TV for a private listening experience.
- 4 HDMI Inputs including one with eARC Four high-speed HDMI inputs for the best connection to gaming consoles, set-top boxes, AV receiver, and more.
- Wi-Fi 5 Fast Wi-Fi performance for your high-speed internet connection
- Fire TV Smart OS with Voice Remote The entertainment you love. Fire TV brings your favorite movies, shows, and live shows together.
- Apple AirPlay 2 Share videos, photos, music, and more from Apple devices to your smart TV.
- Works with Amazon Alexa Use your voice to control your TV Amazon Alexa.
- USB Input View your photos and play back your audio or video files.
TCL S5 Class Smart TVs offer stunning 4K HDR picture quality with four times the resolution of Full HD for enhanced clarity and detail, all wrapped together in an elegant edge-to-edge FullView 360 metal bezel-less design blending seamlessly into any home. The new High Brightness LED backlight produces a brilliant image in any home. Now featuring the TCL AIPQ Processor that optimizes each scene for an unrivaled cinematic experience. HDR PRO+ delivers bright and accurate colors for a lifelike viewing experience with support for Dolby Vision, HDR10+, HDR10, and HLG. In addition, with Motion Rate 240 with MEMC frame insertion, your favorite shows, movies, and sporting events are enhanced for exceptional motion clarity. Game Accelerator 120* VRR provides fast, fluid gameplay without lag. Additionally, Dolby Atmos and DTS Virtual:X are supported, enhancing your audio experience, and enabling virtualized 3D sound using only your TV speakers. An all-new Enhanced Dialogue mode provides better audio clarity for your TV Shows, movies, and video games. TCL S Class TVs are more than just a Smart TV, but a Smart Choice.
| Display Type | LED |
|---|---|
| Backlight | Direct Lit |
| Screen Size | 58" class (57.5" actual) |
| Resolution | 4K (4K (2160p)) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| HDR Formats | Dolby Vision, HDR 10, HDR 10+, Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Smart TV | Yes — Fire TV |
| Voice Assistant | Amazon Alexa |
| Surround Formats | Dolby Atmos, Dolby Digital Plus, Dolby Digital, DTS:X, DTS |
| HDMI Inputs | 4 |
| HDMI ARC | eARC |
| USB Ports | 2 |
| VESA Mount | 300mm x 300mm |
| Dimensions (with stand) | W: 50.5" × H: 31.7" × D: 11" |
| Dimensions (without stand) | W: 50.5" × H: 29.4" × D: 2.7" |
| Weight (with stand) | 27.3 lbs |
| Weight (without stand) | 26.8 lbs |
| Model Year | 2025 |
| UPC | 846042047401 |
| Best Buy SKU | 6633083 |