TCL
65QM751G
TCL - 65" Class QM7-Series 4K UHD HDR QD Mini LED Smart Google TV (2024)
65"
4K LED
144Hz
Dolby Vision
| Display Type | LED |
|---|---|
| Backlight | Full Array Local Dimming |
| Screen Size | 65" class (64.5" actual) |
| Resolution | 4K (4K (2160p)) |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| HDR Formats | Dolby Vision, HDR 10+, HDR 10, Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Smart TV | Yes — Google TV |
| Voice Assistant | Google Assistant |
| Surround Formats | Dolby Atmos, IMAX Enhanced, Dolby Digital Plus, Dolby Digital, DTS:X, DTS Virtual:X |
| HDMI Inputs | 4 |
| HDMI ARC | eARC |
| USB Ports | 2 |
| VESA Mount | 300mm x 300mm |
| Dimensions (with stand) | W: 56.9" × H: 35.2" × D: 13.4" |
| Dimensions (without stand) | W: 56.9" × H: 32.9" × D: 2.8" |
| Weight (with stand) | 50 lbs |
| Weight (without stand) | 45.9 lbs |
| Model Year | 2024 |
| UPC | 846042088565 |
| Best Buy SKU | 6579453 |