TCL
65S450G
TCL - 65" Class S4 S-Class 4K UHD HDR LED Smart TV with Google TV (2023)
65"
4K LED
Dolby Vision
| Display Type | LED |
|---|---|
| Backlight | Direct Lit |
| Screen Size | 65" class (64.5" actual) |
| Resolution | 4K (4K (2160p)) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| HDR Formats | Dolby Vision, HDR 10, Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Smart TV | Yes — Google TV |
| Voice Assistant | Google Assistant |
| Surround Formats | Dolby Atmos, Dolby Digital Plus |
| HDMI Inputs | 3 |
| HDMI ARC | ARC |
| USB Ports | 1 |
| VESA Mount | 200mm x 200mm |
| Dimensions (with stand) | W: 56.9" × H: 34.6" × D: 11.8" |
| Dimensions (without stand) | W: 56.9" × H: 32.8" × D: 3.2" |
| Weight (with stand) | 31.1 lbs |
| Weight (without stand) | 30.9 lbs |
| Model Year | 2023 |
| UPC | 846042065184 |
| Best Buy SKU | 6538132 |