TCL
65S551G
TCL - 65" Class S5-Series 4K UHD HDR LED Smart Google TV (2024)
65"
4K LED
Dolby Vision
- 4K UltraHD Resolution Experience incredible detail with 4X the resolution of 1080p Full HDTVs.
- High Brightness LED Backlight Enjoy a brilliant picture in any room.
- TCL AIPQ Processor with Deep Learning AI Powerful, advanced processor intelligently optimizes the color, contrast, and clarity for an unrivaled 4K HDR experience.
- Motion Rate 240 with MEMC Frame Insertion Combines multiple motion enhancement technologies for best-in-class motion clarity.
- Game Accelerator 120 With up to fast 120 Hz VRR, enjoy more responsive gameplay without lag, designed to keep you at the top of any leaderboard.
- Auto Game Mode (ALLM) Automatically enables game mode for the lowest possible input lag and latency for an unmatched gaming performance.
- HDR PRO+ with Dolby Vision, HDR10+, HDR10, & HLG Enjoy enhanced contrast, accurate colors and fine details utilizing all the most advanced HDR formats.
- Dolby Atmos Audio Advanced spatial audio processing found in movies, TV shows, and video games.
- Enhanced Dialogue Mode Audio Setting for better clarity and intelligibility in movies, TV shows, and video games.
- DTS Virtual:X Advanced audio post-processing for your everyday content offering an immersive 3D sound, all from just your TV speakers.
- Bluetooth Personal Audio Pair your favorite Bluetooth headphones to the TV for a private listening experience.
- FullView 360 Metal Bezel-less Design with Height Adjustable Pedestal Stand Elegant edge-to-edge glass design, sleek back panel, and height adjustable pedestal stand to allow for greater versatility when choosing TV furniture or a Soundbar.
- 3 HDMI Inputs including one with eARC Three high-speed HDMI inputs for the best connection to gaming consoles, set-top boxes, AV receiver, and more.
- Wi-Fi 5 Fast Wi-Fi performance for your high-speed internet connection.
- Google TV Smart OS with Voice Remote The entertainment you love. Google TV brings your favorite movies, shows, and live shows together.
- Google Chromecast Built-in Works with the streaming apps you know and love: Enjoy TV shows, movies, videos, songs, games, sports and more from thousands of apps.
- Apple Air Play 2 Share videos, photos, music, and more from Apple devices to your smart TV.
- Works with: Amazon Alexa, Google Assistant, Apple HomeKit Use your voice to control your TV using the most popular voice assistants.
- USB Input View your photos and play back your audio or video files.
TCL S5 S-Class Smart TVs offer stunning 4K HDR picture quality with four times the resolution of Full HD for enhanced clarity and detail, all wrapped together in an elegant edge-to-edge FullView 360 metal bezel-less design blending seamlessly into any home. The new High Brightness LED backlight produces a brilliant image in any home. Now featuring the TCL AIPQ Processor that optimizes each scene for an unrivaled cinematic experience. HDR PRO+ delivers bright and accurate colors for a lifelike viewing experience with support for Dolby Vision, HDR10+, HDR10, and HLG. In addition, with Motion Rate 240 with MEMC frame insertion, your favorite shows, movies, and sporting events are enhanced for exceptional motion clarity. Game Accelerator 120* VRR provides fast, fluid gameplay without lag. Additionally, Dolby Atmos and DTS Virtual:X are supported, enhancing your audio experience, and enabling virtualized 3D sound using only your TV speakers. An all-new Enhanced Dialogue mode provides better audio clarity for your TV Shows, movies, and video games. TCL S Class TVs are more than just a Smart TV, but a Smart Choice.
| Display Type | LED |
|---|---|
| Backlight | Direct Lit |
| Screen Size | 65" class (64.5" actual) |
| Resolution | 4K (4K (2160p)) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| HDR Formats | HDR 10, HDR 10+, Hybrid Log-Gamma (HLG), Dolby Vision |
| Smart TV | Yes — Google TV |
| Voice Assistant | Google Assistant |
| Surround Formats | Dolby Atmos, Dolby Digital Plus, Dolby Digital |
| HDMI Inputs | 3 |
| HDMI ARC | eARC |
| USB Ports | 1 |
| VESA Mount | 400mm x 300mm |
| Dimensions (with stand) | W: 56.9" × H: 35.2" × D: 12.6" |
| Dimensions (without stand) | W: 56.9" × H: 32.7" × D: 2.7" |
| Weight (with stand) | 36.2 lbs |
| Weight (without stand) | 35.7 lbs |
| Model Year | 2024 |
| UPC | 846042088480 |
| Best Buy SKU | 6579444 |