TCL
75X11L
TCL - 75" X11L Series 4K UHD HDR SQD-Mini LED Smart TV with Google TV (2026)
75"
4K LED
144Hz
Dolby Vision
- SQD-Mini LED As the ultimate Mini LED TV, it integrates the expansive TCL Deep Color System with the breakthrough TCL Halo Control System to ensure the most brilliant, pure, and immersive viewing experience possible.
- TCL Deep Color System The TCL Deep Color System is an advanced color suite that blends Super Quantum Crystals (Super QLED) for 100% of BT.2020 Color*, TCL UltraColor Filter, and TCL Advanced Color Purity Algorithm for an incredibly vivid, accurate picture.
- WHVA 2.0 Ultra Panel The WHVA 2.0 Ultra Panel provides a stunning picture from any seat with the high contrast, anti-reflective edge-to-edge ZeroBorder* panel that’s designed to deliver vibrant colors and crisp detail from every angle.
- Up to LD20000 Precise Dimming Series Up to LD20000 Precise Dimming Series provides pure black levels with up to 20,000+ precisely controlled discrete local dimming zones.
- Up to 10,000 Peak Nits Up to 10,000 Peak Nits provides a great picture in virtually any room lighting environment. Together with the TCL Halo control system, the result is high contrast images with dazzling specular highlights for amazing HDR impact.
- New TSR AI Processor Harnessing the power of AI to finely control Picture Clarity, Contrast, Color, Motion, Upscaling, and Backlighting, all dynamically, based on the incoming video signal.
- Google Gemini Interactive AI Experience a smarter, more intuitive TV that responds to you with interactive AI for a truly personalized entertainment experience.
- Expandable Home Theater Audio Experience every whisper and explosion with Audio by Bang & Olufsen, optional wireless subwoofer and satellite speakers that complement the high-performance, built-in speakers.
- TCL Game Pack A powerful suite of Game Accelerator 288 VRR, Game Bar, and AMD FreeSync Premium Pro, all designed to deliver smoother motion, lower latency, and a more responsive, immersive gaming experience.
- TCL Halo Control System – Precise Dimming An advanced Technology Suite that includes the Super High Energy LED Microchip, Super Condensed Micro Lens, Super Micro-OD Reduced Optical Distance, WHVA 2.0 Ultra Panel, Super Quantum Crystals, Fast Transient Response, new 26-bit Backlight Controller, and for Stunning “Halo-Free” Images.
- Complete HDR Utilizing every advanced HDR format available, enjoy vastly enhanced contrast, pristine color accuracy, and details you've never seen before.
- Complete Connectivity quipped with HDMI 2.1 for smooth, next-gen gaming, ATSC 3.0 for ultra-clear broadcast and live content, and Wi-Fi 6 for faster, more reliable wireless streaming, this TV keeps you seamlessly connected to all your entertainment.
- New 4x HDMI 2.1 Inputs Equipped with Four High-Speed HDMI 2.1 Inputs supporting up to 4K/144Hz, the X11L is ready for the fastest gaming and highest bandwidth connections.
- Smarter TV A smarter experience with Google TV, AirPlay 2 compatibility, Art Mode, and advanced custom install options to deliver a seamless, personalized, and beautifully integrated entertainment experience for every home.
- Elegant Cosmetic Design A sleek, refined profile with an UltraThin Depth that blends seamlessly into modern living spaces.
- *“100% of BT2020 Color” is based on typical achievement of 100% of the BT2020 Color Ratio. Actual results may vary slightly due to differences in the test environment, standards, and equipment, as well as other factors such as reasonable production batch variations.
- *ZeroBorder only refers to the hardly perceived BM zone at the edge of the image under normal viewing scene and distance.
The TCL X11L Series delivers the ultimate performance for cinematic viewing, fast-action movies, and live sports. Experience an unprecedented visual spectacle with TCL’s Deep Color System, which utilizes Super Quantum Crystals (Super QLED), an UltraColor Filter, and an Advanced Color Purity Algorithm to produce more vivid colors and deeply nuanced shades with exceptional accuracy and realism. Blooming is virtually eliminated by the proprietary TCL Halo Control System, an advanced architecture featuring up to 20,000 Precise Dimming Zones and an astonishing 10,000 nits peak brightness, guaranteeing pure black levels and a brilliant, "Halo-Free" image in virtually any room lighting environment. This stunning clarity is optimized scene-by-scene by the advanced TSR AI Processor, which uses machine learning to deliver an unrivaled cinematic experience, complemented by a 144Hz native panel refresh rate and Motion Rate 480 for best-in-class motion clarity. Visually, the TV blends seamlessly into any living room, featuring the WHVA 2.0 Ultra Panel with ZeroBorder for wide viewing angles and an UltraThin Depth of less than 0.8”. Finally, to match the premium picture, the X11L features Expandable Home Theater with Audio by Bang & Olufsen, an integrated spatial sound system complete with built-in subwoofers, surround channels, and a center channel, providing a truly immersive Dolby Atmos experience.
| Display Type | LED |
|---|---|
| Backlight | Full Array Local Dimming |
| Screen Size | 75" class (74.5" actual) |
| Resolution | 4K (4K (2160p)) |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| HDR Formats | Dolby Vision, HDR 10, HDR 10+, Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Smart TV | Yes — Google TV |
| Voice Assistant | Gemini |
| Surround Formats | Dolby Atmos, IMAX Enhanced, Dolby Digital Plus, Dolby Digital, DTS:X |
| HDMI Inputs | 4 |
| HDMI ARC | eARC |
| USB Ports | 2 |
| VESA Mount | 400mm x 400mm |
| Dimensions (with stand) | W: 65.2" × H: 40.3" × D: 15" |
| Dimensions (without stand) | W: 65.2" × H: 38.5" × D: 0.9" |
| Weight (with stand) | 89.3 lbs |
| Weight (without stand) | 86 lbs |
| Model Year | 2026 |
| UPC | 846042049450 |
| Best Buy SKU | 6668234 |