Specifications
| Display Type | LED |
|---|---|
| Backlight | Direct Lit |
| Screen Size | 65" class (64.5" actual) |
| Resolution | 4K (4K (2160p)) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| HDR Formats | Dolby Vision, HDR 10 |
| Smart TV | Yes — Fire TV |
| Voice Assistant | Amazon Alexa |
| Surround Formats | DTS Virtual:X, DTS-HD, Dolby Audio, Dolby Digital, Dolby Digital Plus |
| HDMI Inputs | 4 |
| HDMI ARC | ARC |
| USB Ports | 1 |
| VESA Mount | 400mm x 300mm |
| Dimensions (with stand) | W: 57.2" × H: 35.2" × D: 12.1" |
| Dimensions (without stand) | W: 57.2" × H: 32.8" × D: 2.9" |
| Weight (with stand) | 37 lbs |
| Weight (without stand) | 36.2 lbs |
| Model Year | 2021 |
| UPC | 888143011639 |
| Best Buy SKU | 6465984 |