Specifications
| Display Type | LED |
|---|---|
| Backlight | Direct Lit |
| Screen Size | 50" class (49.5" actual) |
| Resolution | 4K (4K (2160p)) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| HDR Formats | HDR 10, Hybrid Log-Gamma (HLG), Dolby Vision |
| Smart TV | Yes — Google TV |
| Voice Assistant | Google Assistant |
| Surround Formats | Dolby Audio, Dolby Atmos |
| HDMI Inputs | 4 |
| HDMI ARC | ARC |
| USB Ports | 2 |
| VESA Mount | 200mm x 200mm |
| Dimensions (with stand) | W: 44.1" × H: 28.1" × D: 10.6" |
| Dimensions (without stand) | W: 44.1" × H: 25.6" × D: 2.9" |
| Weight (with stand) | 27.1 lbs |
| Weight (without stand) | 26.7 lbs |
| Model Year | 2024 |
| UPC | 027242930124 |
| Best Buy SKU | 6578583 |