Specifications
| Display Type | LED |
|---|---|
| Backlight | Edge Lit |
| Screen Size | 43" class (42.5" actual) |
| Resolution | 4K (4K (2160p)) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| HDR Formats | HDR 10 |
| Smart TV | Yes — webOS |
| Voice Assistant | Not Applicable |
| Surround Formats | Dolby Digital |
| HDMI Inputs | 3 |
| HDMI ARC | ARC |
| USB Ports | 2 |
| VESA Mount | 200mm x 200mm |
| Dimensions (with stand) | W: 38.4" |
| Dimensions (without stand) | W: 38.4" × H: 23.1" × D: 4.6" |
| Weight (without stand) | 37.5 lbs |
| Model Year | 2022 |
| UPC | 4897093216335 |
| Best Buy SKU | 6504235 |