Specifications
| Display Type | LED |
|---|---|
| Backlight | Full Array Local Dimming |
| Screen Size | 85" class (84.5" actual) |
| Resolution | 4K (4K (2160p)) |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| HDR Formats | Dolby Vision, HDR 10+, HDR 10, Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Smart TV | Yes — Google TV |
| Voice Assistant | Google Assistant |
| Surround Formats | Dolby Atmos, Dolby Digital Plus |
| HDMI Inputs | 4 |
| HDMI ARC | ARC |
| USB Ports | 1 |
| VESA Mount | 600mm x 400mm |
| Dimensions (with stand) | W: 74.5" × H: 45.8" × D: 15.8" |
| Dimensions (without stand) | W: 74.5" × H: 42.8" × D: 3.1" |
| Weight (with stand) | 84.2 lbs |
| Weight (without stand) | 82.7 lbs |
| Model Year | 2023 |
| UPC | 846042065412 |
| Best Buy SKU | 6538144 |