| Display Type | LED |
| Backlight | Full Array Local Dimming |
| Screen Size |
115" class
(114.5" actual)
|
| Resolution |
4K (4K (2160p))
|
| Refresh Rate | 144 Hz |
| HDR Formats | Dolby Vision, HDR 10+, HDR 10, Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Smart TV |
Yes — Google TV |
| Voice Assistant | Google Assistant |
| Surround Formats | Dolby Atmos, IMAX Enhanced, Dolby Digital Plus, Dolby Digital, DTS:X, DTS Virtual:X |
| HDMI Inputs | 4 |
| HDMI ARC | eARC |
| USB Ports | 3 |
| VESA Mount | 1000mm x 600mm |
| Dimensions (with stand) |
W: 101" × H: 59.4" × D: 17.5" |
| Dimensions (without stand) |
W: 101" × H: 57.9" × D: 2.2" |
| Weight (with stand) | 220.9 lbs |
| Weight (without stand) | 216.8 lbs |
| Model Year | 2024 |
| UPC | 846042091077 |
| Best Buy SKU | 6579445 |