Specifications
| Display Type | LED |
|---|---|
| Backlight | Direct Lit |
| Screen Size | 65" class (65.1" actual) |
| Resolution | 4K (4K (2160p)) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| HDR Formats | HDR 10, Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Smart TV | Yes — webOS |
| Voice Assistant | No |
| HDMI Inputs | 3 |
| HDMI ARC | eARC |
| USB Ports | 2 |
| VESA Mount | 200mm x 300mm |
| Dimensions (with stand) | W: 56.9" × H: 35.1" × D: 11.9" |
| Dimensions (without stand) | W: 56.9" × H: 32.9" × D: 2.7" |
| Weight (with stand) | 33.1 lbs |
| Weight (without stand) | 32.6 lbs |
| Model Year | 2024 |
| UPC | 195174075548 |
| Best Buy SKU | 6578178 |