Specifications
| Display Type | LED |
|---|---|
| Backlight | Full Array Local Dimming |
| Screen Size | 55" class |
| Resolution | 4K (4K (2160p)) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| HDR Formats | HDR 10+ |
| Smart TV | Yes — Tizen |
| Voice Assistant | Bixby |
| HDMI Inputs | 3 |
| HDMI ARC | eARC |
| USB Ports | 2 |
| VESA Mount | 200mm x 200mm |
| Dimensions (with stand) | W: 48.5" × H: 30.2" × D: 9.4" |
| Dimensions (without stand) | W: 48.5" × H: 27.9" × D: 1" |
| Weight (with stand) | 31.4 lbs |
| Weight (without stand) | 30.5 lbs |
| Model Year | 2026 |
| UPC | 198957273797 |
| Best Buy SKU | 6671344 |