Specifications
| Display Type | LED |
|---|---|
| Backlight | Full Array Local Dimming |
| Screen Size | 65" class |
| Resolution | 4K (4K (2160p)) |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| HDR Formats | HDR 10+ |
| Smart TV | Yes — Tizen |
| Voice Assistant | Bixby |
| Surround Formats | Dolby Atmos |
| HDMI Inputs | 4 |
| HDMI ARC | eARC |
| USB Ports | 2 |
| VESA Mount | 400mm x 300mm |
| Dimensions (with stand) | W: 56.8" × H: 34.1" × D: 10.1" |
| Dimensions (without stand) | W: 56.8" × H: 32.7" × D: 2" |
| Weight (with stand) | 38.8 lbs |
| Weight (without stand) | 37.9 lbs |
| Model Year | 2026 |
| UPC | 198957268601 |
| Best Buy SKU | 6671346 |