Specifications
| Display Type | LED |
|---|---|
| Backlight | Full Array Local Dimming |
| Screen Size | 85" class |
| Resolution | 4K (4K (2160p)) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| HDR Formats | HDR 10+ |
| Smart TV | Yes — Tizen |
| Voice Assistant | Bixby |
| HDMI Inputs | 3 |
| HDMI ARC | eARC |
| USB Ports | 2 |
| VESA Mount | 600mm x 400mm |
| Dimensions (with stand) | W: 74.8" × H: 45" × D: 14.4" |
| Dimensions (without stand) | W: 74.8" × H: 42.8" × D: 1.1" |
| Weight (with stand) | 91.3 lbs |
| Weight (without stand) | 89.3 lbs |
| Model Year | 2026 |
| UPC | 198957273827 |
| Best Buy SKU | 6671357 |