Specifications
| Display Type | LED |
|---|---|
| Backlight | Full Array Local Dimming |
| Screen Size | 85" class |
| Resolution | 4K (4K (2160p)) |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| HDR Formats | HDR 10+ |
| Smart TV | Yes — Tizen |
| Voice Assistant | Bixby |
| Surround Formats | Dolby Atmos |
| HDMI Inputs | 4 |
| HDMI ARC | eARC |
| USB Ports | 2 |
| VESA Mount | 600mm x 400mm |
| Dimensions (with stand) | W: 74.4" × H: 44.2" × D: 14.5" |
| Dimensions (without stand) | W: 74.4" × H: 42.6" × D: 2.1" |
| Weight (with stand) | 72.3 lbs |
| Weight (without stand) | 70.8 lbs |
| Model Year | 2026 |
| UPC | 198957268649 |
| Best Buy SKU | 6671359 |