Specifications
| Display Type | LED |
|---|---|
| Backlight | Direct Lit |
| Screen Size | 85" class (84.6" actual) |
| Resolution | 4K (4K (2160p)) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| HDR Formats | Dolby Vision, HDR 10, Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Smart TV | Yes — Fire TV |
| Voice Assistant | Amazon Alexa |
| Surround Formats | Dolby Atmos, Dolby Digital Plus, Dolby Digital, DTS |
| HDMI Inputs | 4 |
| HDMI ARC | eARC |
| USB Ports | 2 |
| VESA Mount | 600mm x 300mm |
| Dimensions (with stand) | W: 74.4" × H: 45.4" × D: 14.6" |
| Dimensions (without stand) | W: 74.4" × H: 42.8" × D: 2.5" |
| Weight (with stand) | 66.1 lbs |
| Weight (without stand) | 64.6 lbs |
| Model Year | 2026 |
| UPC | 600603325472 |
| Best Buy SKU | 6671950 |