Specifications
| Display Type | LED |
|---|---|
| Backlight | Direct Lit |
| Screen Size | 85" class (84.6" actual) |
| Resolution | 4K (4K (2160p)) |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| HDR Formats | HDR 10, Hybrid Log-Gamma (HLG), Dolby Vision |
| Smart TV | Yes — Google TV |
| Voice Assistant | Gemini |
| HDMI Inputs | 4 |
| USB Ports | 2 |
| VESA Mount | 400mm x 400mm |
| Dimensions (with stand) | W: 74.5" × H: 45.5" × D: 17.8" |
| Dimensions (without stand) | W: 74.5" × H: 43" × D: 2.9" |
| Weight (with stand) | 82 lbs |
| Weight (without stand) | 78.8 lbs |
| Model Year | 2026 |
| UPC | 027242935235 |
| Best Buy SKU | 6672934 |