Specifications
| Display Type | LED |
|---|---|
| Backlight | Direct Lit |
| Screen Size | 50" class (49.5" actual) |
| Resolution | 4K (4K (2160p)) |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| HDR Formats | HDR 10, Hybrid Log-Gamma (HLG), Dolby Vision |
| Smart TV | Yes — Google TV |
| Voice Assistant | Gemini |
| HDMI Inputs | 4 |
| USB Ports | 2 |
| VESA Mount | 300mm x 300mm |
| Dimensions (with stand) | W: 43.8" × H: 28.1" × D: 9.7" |
| Dimensions (without stand) | W: 43.8" × H: 25.6" × D: 2.7" |
| Weight (with stand) | 25.3 lbs |
| Weight (without stand) | 24.6 lbs |
| Model Year | 2026 |
| UPC | 027242935273 |
| Best Buy SKU | 6672936 |