Specifications
| Display Type | LED |
|---|---|
| Backlight | Direct Lit |
| Screen Size | 65" class |
| Resolution | 4K (4K (2160p)) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| HDR Formats | HDR 10+, Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Smart TV | Yes — Roku TV |
| Voice Assistant | Not Applicable |
| Surround Formats | Dolby Audio |
| HDMI Inputs | 4 |
| HDMI ARC | eARC |
| USB Ports | 1 |
| VESA Mount | 400mm x 300mm |
| Dimensions (with stand) | W: 56.9" × H: 35.5" × D: 13.9" |
| Dimensions (without stand) | W: 56.9" × H: 32.7" × D: 3.3" |
| Weight (with stand) | 30.9 lbs |
| Weight (without stand) | 30.2 lbs |
| Model Year | 2026 |
| UPC | 829610009339 |
| Best Buy SKU | 6673082 |