Specifications
| Display Type | LED |
|---|---|
| Backlight | Direct Lit |
| Screen Size | 85" class (85.2" actual) |
| Resolution | 4K (4K (2160p)) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| HDR Formats | HDR 10, Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Smart TV | Yes — webOS |
| Voice Assistant | Other |
| HDMI Inputs | 3 |
| HDMI ARC | eARC |
| USB Ports | 1 |
| VESA Mount | 400mm x 400mm |
| Dimensions (with stand) | W: 74.4" × H: 45.2" × D: 14.3" |
| Dimensions (without stand) | W: 74.4" × H: 42.8" × D: 2.9" |
| Weight (with stand) | 66.8 lbs |
| Weight (without stand) | 65.3 lbs |
| Model Year | 2026 |
| UPC | 195174139479 |
| Best Buy SKU | 6673106 |