| Display Type | LED |
| Backlight | Full Array Local Dimming |
| Screen Size |
100" class
(99.5" actual)
|
| Resolution |
4K (4K (2160p))
|
| Refresh Rate | 165 Hz |
| HDR Formats | Dolby Vision, HDR 10+, HDR 10, Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Smart TV |
Yes — Google TV |
| Voice Assistant | Google Assistant |
| Surround Formats | Dolby Atmos, Surround Sound, DTS Virtual:X, IMAX Enhanced |
| HDMI Inputs | 3 |
| HDMI ARC | eARC |
| USB Ports | 2 |
| VESA Mount | 1000mm x 600mm |
| Dimensions (with stand) |
W: 88.1" × H: 52.4" × D: 19.7" |
| Dimensions (without stand) |
W: 88.1" × H: 50.4" × D: 1.7" |
| Weight (with stand) | 161.4 lbs |
| Weight (without stand) | 155.9 lbs |
| Model Year | 2026 |
| UPC | 888143026602 |
| Best Buy SKU | 6673157 |