Specifications
| Display Type | LED |
|---|---|
| Backlight | Direct Lit |
| Screen Size | 43" class (42.5" actual) |
| Resolution | 4K (4K (2160p)) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| HDR Formats | HDR 10, HDR 10+, Hybrid Log-Gamma (HLG), Dolby Vision |
| Smart TV | Yes — Google TV |
| Voice Assistant | Google Assistant |
| Surround Formats | Dolby Atmos, Dolby Digital Plus, Dolby Digital |
| HDMI Inputs | 3 |
| HDMI ARC | eARC |
| USB Ports | 1 |
| VESA Mount | 100mm x 200mm |
| Dimensions (with stand) | W: 37.6" × H: 23.6" × D: 7.3" |
| Dimensions (without stand) | W: 37.6" × H: 22" × D: 2.8" |
| Weight (with stand) | 14.8 lbs |
| Weight (without stand) | 14.6 lbs |
| Model Year | 2024 |
| UPC | 846042090377 |
| Best Buy SKU | 6579458 |