Specifications
| Display Type | LED |
|---|---|
| Backlight | Direct Lit |
| Screen Size | 55" class (54.6" actual) |
| Resolution | 4K (4K (2160p)) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| HDR Formats | HDR 10, HDR 10+, Hybrid Log-Gamma (HLG), Dolby Vision |
| Smart TV | Yes — Google TV |
| Voice Assistant | Google Assistant |
| Surround Formats | Dolby Atmos, Dolby Digital Plus, Dolby Digital |
| HDMI Inputs | 3 |
| HDMI ARC | eARC |
| USB Ports | 1 |
| VESA Mount | 300mm x 300mm |
| Dimensions (with stand) | W: 48.2" × H: 30" × D: 10.8" |
| Dimensions (without stand) | W: 48.2" × H: 27.9" × D: 2.7" |
| Weight (with stand) | 23.6 lbs |
| Weight (without stand) | 23.1 lbs |
| Model Year | 2024 |
| UPC | 846042088473 |
| Best Buy SKU | 6579460 |