Specifications
| Display Type | LED |
|---|---|
| Backlight | Direct Lit |
| Screen Size | 43" class (42.5" actual) |
| Resolution | 4K (4K (2160p)) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| HDR Formats | HDR 10+ |
| Smart TV | Yes — Tizen |
| Voice Assistant | Other |
| Surround Formats | Dolby Digital Plus |
| HDMI Inputs | 2 |
| HDMI ARC | ARC |
| USB Ports | 1 |
| VESA Mount | 200mm x 200mm |
| Dimensions (with stand) | W: 37.9" × H: 24.8" × D: 7.9" |
| Dimensions (without stand) | W: 37.9" × H: 22" × D: 2.3" |
| Weight (with stand) | 18.3 lbs |
| Weight (without stand) | 17.9 lbs |
| Model Year | 2022 |
| UPC | 887276713229 |
| Best Buy SKU | 6514057 |