Specifications
| Display Type | LED |
|---|---|
| Backlight | Direct Lit |
| Screen Size | 75" class (74.5" actual) |
| Resolution | 4K (4K (2160p)) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| HDR Formats | Dolby Vision, HDR 10, HDR 10+, Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Smart TV | Yes — Fire TV |
| Voice Assistant | Amazon Alexa |
| HDMI Inputs | 4 |
| HDMI ARC | ARC |
| USB Ports | 2 |
| VESA Mount | 300mm x 300mm |
| Dimensions (with stand) | W: 65.7" × H: 40.4" × D: 13.6" |
| Dimensions (without stand) | W: 65.7" × H: 37.8" × D: 3.5" |
| Weight (with stand) | 52.5 lbs |
| Weight (without stand) | 51.8 lbs |
| Model Year | 2024 |
| UPC | 846042093712 |
| Best Buy SKU | 6593221 |