Specifications
| Display Type | LED |
|---|---|
| Backlight | Direct Lit |
| Screen Size | 86" class (85.6" actual) |
| Resolution | 4K (4K (2160p)) |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| HDR Formats | HDR 10, Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Smart TV | Yes — webOS |
| Voice Assistant | No |
| Surround Formats | Dolby Digital |
| HDMI Inputs | 3 |
| HDMI ARC | ARC |
| USB Ports | 2 |
| VESA Mount | 600mm x 400mm |
| Dimensions (with stand) | W: 75.9" × H: 45.9" × D: 14.2" |
| Dimensions (without stand) | W: 75.9" × H: 43.5" × D: 2.4" |
| Weight (with stand) | 100.5 lbs |
| Weight (without stand) | 99.6 lbs |
| Model Year | 2022 |
| UPC | 195174052006 |
| Best Buy SKU | 6524315 |