Specifications
| Display Type | LED |
|---|---|
| Backlight | Direct Lit |
| Screen Size | 75" class (74.5" actual) |
| Resolution | 4K (4K (2160p)) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| HDR Formats | HDR 10+ |
| Smart TV | Yes — Tizen |
| Voice Assistant | No |
| Surround Formats | Surround Sound |
| HDMI Inputs | 2 |
| HDMI ARC | eARC |
| USB Ports | 1 |
| VESA Mount | 400mm x 400mm |
| Dimensions (with stand) | W: 65.7" × H: 39.6" × D: 10.2" |
| Dimensions (without stand) | W: 65.7" × H: 37.7" × D: 3" |
| Weight (with stand) | 47.4 lbs |
| Weight (without stand) | 46.5 lbs |
| Model Year | 2024 |
| UPC | 887276891439 |
| Best Buy SKU | 6594898 |