Specifications
| Display Type | LED |
|---|---|
| Backlight | Direct Lit |
| Screen Size | 55" class (54.5" actual) |
| Resolution | 4K (4K (2160p)) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| HDR Formats | Dolby Vision, HDR 10, Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Smart TV | Yes — Google TV |
| Voice Assistant | Google Assistant |
| Surround Formats | Dolby Audio |
| HDMI Inputs | 3 |
| HDMI ARC | eARC |
| USB Ports | 2 |
| VESA Mount | 200mm x 400mm |
| Dimensions (with stand) | W: 48.5" × H: 30.2" × D: 10.8" |
| Dimensions (without stand) | W: 48.5" × H: 25.6" × D: 3.1" |
| Weight (with stand) | 24.3 lbs |
| Weight (without stand) | 24 lbs |
| Model Year | 2024 |
| UPC | 888143019819 |
| Best Buy SKU | 6594981 |