Specifications
| Display Type | OLED |
|---|---|
| Screen Size | 65" class (64.5" actual) |
| Resolution | 4K (4K (2160p)) |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| HDR Formats | Dolby Vision, HDR 10, Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Smart TV | Yes — webOS |
| Voice Assistant | Amazon Alexa |
| Surround Formats | Dolby Atmos, Dolby Digital |
| HDMI Inputs | 4 |
| USB Ports | 3 |
| VESA Mount | 300mm x 300mm |
| Dimensions (with stand) | W: 56.7" |
| Dimensions (without stand) | W: 56.7" × H: 32.3" × D: 1" |
| Weight (without stand) | 52.7 lbs |
| Model Year | 2023 |
| UPC | 732388027415 |
| Best Buy SKU | 6595135 |