Specifications
| Display Type | LED |
|---|---|
| Backlight | Full Array Local Dimming |
| Screen Size | 75" class (74.5" actual) |
| Resolution | 4K (4K (2160p)) |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| HDR Formats | HDR 10, Hybrid Log-Gamma (HLG), Dolby Vision |
| Smart TV | Yes — Google TV |
| Voice Assistant | Google Assistant |
| Surround Formats | DTS Digital Surround |
| HDMI Inputs | 4 |
| USB Ports | 2 |
| VESA Mount | 300mm x 300mm |
| Dimensions (with stand) | W: 65.8" × H: 39.1" × D: 15.6" |
| Dimensions (without stand) | W: 65.8" × H: 37.9" × D: 2.4" |
| Weight (with stand) | 80.7 lbs |
| Weight (without stand) | 78 lbs |
| Model Year | 2023 |
| UPC | 732388005918 |
| Best Buy SKU | 6595138 |