Specifications
| Display Type | LED |
|---|---|
| Backlight | Direct Lit |
| Screen Size | 55" class (54.5" actual) |
| Resolution | 4K (4K (2160p)) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| HDR Formats | HDR 10, Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Smart TV | Yes — webOS |
| Voice Assistant | Amazon Alexa |
| Surround Formats | Dolby Digital |
| HDMI Inputs | 3 |
| USB Ports | 2 |
| VESA Mount | 300mm x 300mm |
| Dimensions (with stand) | W: 48.6" × H: 30.6" × D: 9.1" |
| Dimensions (without stand) | W: 48.6" × H: 28.1" × D: 2.3" |
| Weight (with stand) | 31.3 lbs |
| Weight (without stand) | 30.9 lbs |
| Model Year | 2024 |
| UPC | 732388800339 |
| Best Buy SKU | 6595142 |