Specifications
| Display Type | LED |
|---|---|
| Backlight | Full Array Local Dimming |
| Screen Size | 75" class |
| Resolution | 4K (4K (2160p)) |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| HDR Formats | HDR 10+ |
| Smart TV | Yes — Tizen |
| Voice Assistant | Amazon Alexa |
| HDMI Inputs | 3 |
| HDMI ARC | eARC |
| USB Ports | 1 |
| VESA Mount | 400mm x 400mm |
| Dimensions (with stand) | W: 66.6" |
| Dimensions (without stand) | W: 66.6" × H: 38.6" × D: 2.7" |
| Weight (without stand) | 110.9 lbs |
| Model Year | 2024 |
| UPC | 887276844343 |
| Best Buy SKU | 6595345 |