Specifications
| Display Type | LED |
|---|---|
| Backlight | Full Array Local Dimming |
| Screen Size | 114" class |
| Resolution | 4K (4K (2160p)) |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| HDR Formats | HDR 10+ |
| Smart TV | No |
| Surround Formats | Dolby Atmos, Surround Sound |
| HDMI Inputs | 8 |
| USB Ports | 2 |
| VESA Mount | 1000mm x 800mm |
| Dimensions (with stand) | W: 99.5" |
| Dimensions (without stand) | W: 99.5" × H: 56.5" × D: 1" |
| Weight (without stand) | 174.2 lbs |
| Model Year | 2024 |
| UPC | 887276794068 |
| Best Buy SKU | 6595690 |