Specifications
| Display Type | LED |
|---|---|
| Backlight | Direct Lit |
| Screen Size | 50" class |
| Resolution | 4K (4K (2160p)) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Smart TV | Yes — Tizen |
| Voice Assistant | No |
| HDMI Inputs | 3 |
| USB Ports | 1 |
| VESA Mount | 200mm x 200mm |
| Dimensions (with stand) | W: 44.1" × H: 25.5" × D: 2.4" |
| Dimensions (without stand) | W: 44.1" × H: 25.5" × D: 2.4" |
| Weight (with stand) | 19.8 lbs |
| Weight (without stand) | 19.8 lbs |
| Model Year | 2024 |
| UPC | 8806095638638 |
| Best Buy SKU | 6600192 |