Specifications
| Display Type | LED |
|---|---|
| Backlight | Full Array Local Dimming |
| Screen Size | 110" class |
| Resolution | 4K (4K (2160p)) |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| HDR Formats | Dolby Vision, HDR 10+, Hybrid Log-Gamma (HLG), HDR 10 |
| Smart TV | Yes — Google TV |
| Voice Assistant | Google Assistant |
| Surround Formats | Dolby Atmos |
| HDMI Inputs | 4 |
| HDMI ARC | eARC |
| USB Ports | 2 |
| VESA Mount | 1100mm x 600mm |
| Dimensions (with stand) | W: 99.6" × H: 58.9" × D: 19.2" |
| Dimensions (without stand) | W: 99.6" × H: 56.1" × D: 3.7" |
| Weight (with stand) | 239.2 lbs |
| Weight (without stand) | 224.8 lbs |
| Model Year | 2024 |
| UPC | 888143018829 |
| Best Buy SKU | 6601308 |