Specifications
| Display Type | LED |
|---|---|
| Backlight | Full Array Local Dimming |
| Screen Size | 101" class |
| Resolution | 4K (4K (2160p)) |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| HDR Formats | HDR 10+ |
| Smart TV | Yes — Tizen |
| Voice Assistant | Amazon Alexa |
| Surround Formats | Dolby Atmos |
| HDMI Inputs | 6 |
| HDMI ARC | eARC |
| USB Ports | 2 |
| VESA Mount | 800mm x 600mm |
| Dimensions (with stand) | W: 88.4" × H: 51.2" × D: 16.2" |
| Dimensions (without stand) | W: 88.4" × H: 50" × D: 1" |
| Weight (with stand) | 185.2 lbs |
| Weight (without stand) | 141.1 lbs |
| Model Year | 2024 |
| UPC | 887276725161 |
| Best Buy SKU | 6606273 |