Specifications
| Display Type | LED |
|---|---|
| Backlight | Direct Lit |
| Screen Size | 85" class (84.5" actual) |
| Resolution | 4K (4K (2160p)) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| HDR Formats | HDR 10+ |
| Smart TV | Yes — Tizen |
| Voice Assistant | No |
| Surround Formats | Surround Sound |
| HDMI Inputs | 2 |
| HDMI ARC | eARC |
| USB Ports | 1 |
| VESA Mount | 600mm x 400mm |
| Dimensions (with stand) | W: 74.4" × H: 44.6" × D: 12.8" |
| Dimensions (without stand) | W: 74.4" × H: 42.7" × D: 3" |
| Weight (with stand) | 62.2 lbs |
| Weight (without stand) | 61.1 lbs |
| Model Year | 2024 |
| UPC | 887276891446 |
| Best Buy SKU | 6606916 |