Specifications
| Display Type | LED |
|---|---|
| Backlight | Direct Lit |
| Screen Size | 55" class (54.5" actual) |
| Resolution | 4K (4K (2160p)) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| HDR Formats | HDR 10 |
| Smart TV | Yes — Fire TV |
| Voice Assistant | Amazon Alexa |
| Surround Formats | DTS Virtual:X |
| HDMI Inputs | 3 |
| HDMI ARC | eARC |
| USB Ports | 1 |
| VESA Mount | 200mm x 200mm |
| Dimensions (with stand) | W: 48.4" × H: 30.1" × D: 10.4" |
| Dimensions (without stand) | W: 48.4" × H: 28.3" × D: 3.2" |
| Weight (with stand) | 24 lbs |
| Weight (without stand) | 23.6 lbs |
| Model Year | 2025 |
| UPC | 600603311888 |
| Best Buy SKU | 6607832 |