Specifications
| Display Type | LED |
|---|---|
| Backlight | Direct Lit |
| Screen Size | 85" class (84.56" actual) |
| Resolution | 4K (4K (2160p)) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| HDR Formats | HDR 10 |
| Smart TV | Yes — Fire TV |
| Voice Assistant | Amazon Alexa |
| Surround Formats | DTS Virtual:X |
| HDMI Inputs | 3 |
| HDMI ARC | eARC |
| USB Ports | 1 |
| VESA Mount | 600mm x 400mm |
| Dimensions (with stand) | W: 74.4" × H: 45.7" × D: 14.7" |
| Dimensions (without stand) | W: 74.4" × H: 42.6" × D: 3.7" |
| Weight (with stand) | 65.9 lbs |
| Weight (without stand) | 64.8 lbs |
| Model Year | 2025 |
| UPC | 600603311925 |
| Best Buy SKU | 6609660 |